Ma húsz éves a Kreator 'Enemy Of God' című albuma
A 2005. január 10-én jelent meg a német Kreator tizenegyedik albuma, az Enemy Of God. A lemezt egy év múlva újra kiadták, Enemy Of God Revisited címmel, digipackként, bónusz DVD-vel.
A Kreator egy olyan metal banda, amelynek felismerhető, kiforrott stílusa van. Már a karrierjük elején erős albumokat készítettek, amelyek idővel kultikus státuszba kerültek. Egy hosszú pályafutás alatt nem lehet ugyanolyan lemezekkel előrukkolni, vagy legalábbis, nem túl okos dolog. Valamennyire fejlődni, változni kell, hogy ne váljanak saját maguk paródiájává, vagy ne legyenek egy retróbanda. Az Enemy Of God-ot hallgatva az ugrott be elsőre, hogy a Kreator át tudta magát menteni a huszonegyedik századba. Megmaradt az agresszivitás a zenéjükben, saját stílusuk van, ugyanakkor a kor követelményeinek megfelelő a zene. Sőt volt merszük beemelni a muzsikájukba a göteborgi death metal hatásokat is. Mille Petrozza énekes/gitáros közölte a lemezről, hogy volt idő a dalírásra, így azok sokáig fejlődhettek és tudtak változtatni rajtuk. Azt is említette, hogy erre az albumra nyersebb, élőbb hangzást szerettek volna. Ezt sikerült is megvalósítani, mert ez a Kreator album, nyers, agresszív, tele van dühvel. Sőt, sok a dallamos rész is, amik jó helyeken vannak beillesztve a zenébe.
Nem sokat vacakolnak, az album egyik legjobb, ha nem a legjobb dalával nyitnak, a címadó, Enemy Of God-al. Ebben a számban megvan az a bizonyos göteborgi hatás, több téma van egymás mellé rakva, pont jó helyeken.
Valami ilyesmi a következő Impossible Brutality is. Ezután két tipikus Kreator nóta jön, a Suicide Terrorist - amely kicsit Slayer-es, van benne erő, lendület - és a World Anarchy. A soros Dystopia és a Voices Of The Dead a lemez legjobb dalai közé tartoznak. Az elsőben jó a kétlábdobos tempó, a refrén, a tempóváltás és a középrész is. Az utóbbi lassan indul Mille énekével, itt érezni a svéd hatást, meglepően dallamos, de tempós dal.
A Murder Fantasies nekem egy kicsit megszelídített Kreator nóta, egy picit Megadeth-es, de egyáltalán nem rossz. A dal különlegessége, hogy a szólót az Arch Enemy-s Mike Amott játszotta fel.
Erről mondta Mille, hogy belőle a szólók nehezebben jönnek ki, inkább riffekben gondolkodik, itt jött a képben Mike, akinek elküldték a dalt, ő pedig kreált rá egy szólót. A When Death Takes Dominium, géppuska szerű riffel indul, van húzása, ez is jó dal. Ezt követi a One Evil Comes - A Million Follow, ami megint egy kissé Slayer-es. Az utolsó három dalból, a Dying Race Apocalypse a "jó kategória". Ez a nóta kis gitár prüntyögéssel kezdődik, aztán szépen nekilódul és egy jó tempójú szerzemény lesz belőle. Ez a szint a The Ancient Plague is, ez is lassan nyit, majd megelevenedik, több összetevőből áll, jó felépített szám. A kettő között elhelyezkedő, szintén csúcsdal, a húzós, ikergitározós, jó refrénű, Under A Total Blackened Sky.
A hangzás erőtől duzzadó, minden a helyén van. A zenészek, Mille Petrozza ének/gitár, Sami Ily Sirniö gitáros, Christian Giesler basszusgitáros és Ventor dobos, jól teljesítenek. A dobos kollégánál megállnék egy szóra, Ventor egy kissé alulértékelt, de itt nagyon jól üt.
Egyégként az album fogadtatása jó volt. Egy 2005-ös interjúban hangzott el Mille-től, hogy elégedettek voltak az eladásokkal, ráadásul akkoriban még jobban mentek a fizikai hanghordozók. Mille ezt azzal magyarázta, hogy a rock/metal rajongóknak más a hozzáállásuk, ők szeretik a kezükben tartani kedvenc zenekaraik albumjait, egyszerűen azért, mert máshogy viszonyulnak a zenéhez, mint az átlag zenehallgatók. Ezen felül még gyűjtők is. A címadó Enemy Of God magasan a legnépszerűbb dal lett a lemezen, több mint kétmilliós megtekintése van a népszerű videómegosztó oldalon, illetve a mai napig szerepel a koncertek setlist-jében. Ez tehát egy remek Kreator album, agresszív, modern, magas színvonalú hallgatnivaló, a német thrash zászlóshajójától.
A lemez egy a metalra szakosodott oldalon 8,6-os osztályzatot kapott a rajongóktól.
Az album dallistája:
01. Enemy Of God
02. Impossible Brutality
03. Suicide Terrorist
04. World Anarchy
05. Dystopia
06. Voices Of The Dead
07. Murder Fantasies
08. When Death Takes It's Dominion
09. One Evil Comes - A Million Follow
10. Dying Race Apocalypse
11. Under A Total Blackened Sky
12. The Ancient Plague
Fodor Attila