rap rock
A rap rock egy olyan összetett zenei stílus, ami a hiphop hangszeres és vokális elemeit keresztezi a rockzene különféle formáival. A rap rockot gyakran összetévesztik a rap metallal és a rapcore-ral, azaz azokkal a válfajokkal, amikhez heavy metal és hardcore punk zenekarok tartoznak.
Jellemzők
Az Allmusic a következőképpen írja le a rap metalt: „nagy, hullámzó ütemek és súlyos, ütős dallamok jellemzik. Néha olyan érzésed van, mintha az alap dallamot egyszerűen nyakon öntötték volna némi sistergéssel és beat box szólóval.” Szerintük a rap rocknak sokkal természetesebb hangzása van; de a stílus zenéiről az is elmondható, hogy alapvetően rock dalok, amiben a vokált nem éneklik, hanem rappelik. Az Allmusic elmondása szerint a rap rock ritmusa a hiphopban gyökerezik, azonban több funk elemet tartalmaz, mint a hétköznapi hard rock.
A Hed PE, ami punk rockkal vegyíti a hiphop stílust, néha reggae és heavy metal közegekből is merít. A Rolling Stone magazin egyik riportere, Rob Kemp szerint az Incubus 1997-es albuma, a ’S.C.I.E.N.C.E.’ a funk metalt keveri a rap metallal. A Kottonmouth Kings együttes saját bevallása szerint „pszichedelikus hip-hop punk-rockot” játszik. Kid Rock egy tízfős zenekar kísérete mellett a country-t ötvözi a southern rock stílussal, míg az Everlast a bluest és a rockot mixeli össze a hip-hoppal, melyet egy DJ-vel felszerelt élő zenekar ad elő.
A rap rock dalszövegei változó témákat ölelnek fel. Az Allmusic szerint „a ’90-es évek közepén és végén létező rap-metal együttesek zöme az ultra-agresszív, tesztoszterontól átitatott színpadiasság felé hajlott, amit tetszés szerint vagy az ifjúság tipikus humorával, vagy pedig egyfajta befelé forduló feszültséggel fűszereztek meg. Ezt anno még az alternatív metal műfajától tanultak el.” Bár néhány alternatív metal és nu metal együttes használ a zenéjükben hip-hop szerű elemeket, a rap rock zenekarok élén mindig is rapperek álltak.
Történet
A rap rock kialakulását megelőzően voltak olyan rock-együttesek, akik a régi, jól bevált hip-hop zenéből merítettek ihletet, ilyenek voltak pl. a Blondie és a The Clash. 1984-ben a Run-DMC rap-zenekar kiadta a ’Rock Box’ című lemezt, amin több heavy rock gitár-alapú dal, és Eddie Martinez-féle gitárszóló is helyet kapott. Ezek közül a számok közül került ki az első olyan rap zenés videó, amit az anno kizárólag rock dalokból építkező MTV csatorna valaha lejátszott. 1986 későbbi szakaszában a Run-DMC ideiglenesen összeállt az Aerosmith-szel, hogy az utóbbiak egyik számát, a ’Walk This Way-t’ közösen dolgozzák fel. A végeredmény 1975-ben vált elérhetővé; sikere segített a hiphop műfajt a mainstream zenék szintjéig népszerűsíteni a fehérbőrű közönség köreiben is. Ekkor az eredetileg hardcore punk körökben mozgó Beastie Boys is elmozdult a hip-hop felé. Debütáló albumuk, a ’Licensed to IIl’ jelentős rock hatást mutatott magán. Sokak szerint a ’Green Eggs and Ham’ című szám (a New Yorki Ludichrist együttes ’Immaculate Deception’ nevű albumán) az első olyan hardcore vagy metal dal, ami tiszteletét fejezte ki a rap stílus előtt. A dalon belüli átvezető részben a Run-DMC számának, a ’Rock Box’-nak is feltűnik egy humorossá, önironikussá tett részlete. Ez korban megelőzte pl. az Anthrax számait is, amiket később az MTV rojtosra játszott. A detroiti rapper, Esham az úgynevezett acid rap(„savas rap”) stílusával vált híressé, ami abból állt, hogy a metalra jellemző dalszövegeket rockos és metalos zenei aláfestéssel rappelte el. A „savas rap”-et sokan a rap rock és a rap metal egyik felmenőjének tartják. A rock-számokra építő nevesebb rapperek között említhetjük Ice-T-t, a The Fat Boys-t, LL Cool J.-t, a Public Enemy-t és a Whodini-t.
A rap rock az 1990-es években kezdte el beküzdeni magát a zenei főáramlatba, mikor az olyan rock-együttesek, mint a 24-7 Spyz, a Faith No More, a Living Colour, a Rage Against the Machine és a Red Hot Chili Peppers keverni kezdték a rockot a hiphop stílussal. Az 1993-as Judgement Night című film hivatalos zenei cd-jén nem kevesebb, mint 11 közreműködés hallható rock és hip-hop zenészek között. Az Urban Dance Squad egyszerre ötvözte a funk, a hip-hop, a heavy metal és a punk stílusokat, de a Biohazard együttes is felfogható a rap rock úttörőjeként. A Cypress Hill ’Black Sunday’ című lemeze nemcsak zenéjében, hanem már a borítóján is rockos jellemvonásokat mutatott, ami Steve Huey (az Allmusic szerkesztője) szerint heavy metal zenekarokra emlékeztetett. A rockzenész Beck 1994-es kislemeze, a ’Loser’ szintén élt némi hip-hop befolyással, beleértve Chuck D rap-stílusának imitációját is.
A rap rock ismert és elismert műfaj csak a kései ’90-es években lett igazán. Az első főáramlatbeli előadók között említhetjük a 311-t, a Bloodhound Gang-et, Kid Rockot és a Limp Bizkitet. Bár a rap rock népszerűsége sokak szerint letűnőben van, néhányan abban bíznak, hogy a stílus még visszanyeri egykori fényét, ha a fiatal zenehallgató generáció felfedezi magának a műfaj nagyjait.